KreuBusull

Kush është Marta Fascina, gruaja e fundit e Berlusconit!

Kush është Marta Fascina, gruaja e fundit e Berlusconit!

Të hënën, më 12 qershor 2023, Silvio Berlusconi u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare. Ish-kryeministri italian ishte shtruar në spitalin San Raffaele të Milanos që nga e premtja e kaluar pas një sërë kontrollesh të planifikuara për shkak të leuçemisë kronike.

Gjendja e manjatit italian ishte përkeqësuar muajt e fundit dhe disa anëtarë të familjes së tij kanë shkuar në spital. Kështu shkruan agjencia e lajmeve AdnKronos, megjithëse nuk dihet nëse mes vizitorëve ishte edhe e dashura e Silvio Berlusconit, Marta Fascina, e cila është 53 vjet më e re se miliarderi.

Kush është Marta Fascina?

Berlusconi dhe Fascina e filluan lidhjen e tyre në vitin 2020, pasi imazhet e romancës së tyre u zbuluan ndërsa manjati italian ishte i martuar me Francesca Pascale. Pas skandalit, Berlusconi dhe Fascina filluan lidhjen e tyre dhe ndërtuan një marrëdhënie solide, aq sa më 19 mars 2022 ata organizuan një ‘festë dashurie” dhe jo një martesë, për shkak të kundërshtimit të fëmijëve të manjatit. Kjo  ceremoni nuk pati një vlerë ligjore, por ata të dy e lidhën jetën e tyre së bashku pavarësisht refuzimit të fëmijëve të Berlusconit.

Si u njohën Marta Fascina dhe Silvio Berlusconi?

Marta Antonia Fascina është anëtare e Dhomës së Deputetëve të Italisë dhe i përket partisë Forza Italia, e njëjta parti e krijuar dhe e udhëhequr nga Silvio Berlusconi që nga viti 2013. E lindur në Kalabri në vitin 1990, ajo u rrit në Napoli dhe studioi letërsi dhe filozofi në Universitetin e Romës. Pas largimit nga universiteti, ajo punoi si redaktore në Il Giornale deri në vitin 2018, kur bëri hapin drejt politikës në partinë e Berlusconit. Të dy u takuan gjithashtu përmes një miku të përbashkët, ish-CEO i AC Milan, Adriano Galliani. Berlusconi ishte, në mënyrë të famshme, presidenti dhe pronari i Milanit, si dhe kryeministër i Italisë.

Pavarësisht nga skandali fillestar i marrëdhënies së tyre që u shfaq ndërsa Berlusconi ishte i martuar me Francesca Pascale, Fascina dhe Berlusconi zhvilluan një lidhje të fortë dashurie pavarësisht skeptikëve që ishin të shumtë.

Tags:

Home Busull

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF