KreuStil Jetese

3 vlerat që kripa e detit i dhuron lëkurës, flokëve dhe dhëmbëve!

3 vlerat që kripa e detit i dhuron lëkurës, flokëve dhe

Kripa natyrale e detit njihet për vlerat e saj të pafundëme në shëndet e sidomos në lëkurë. Kjo kripë është e mbushur me minerale si magnezi, kaliumi dhe kalçiumi të cilat ndihmojnë në largimin e papastërtive dhe largojnë inflamacionin.

Më poshtë do t’ju tregojmë se si të përfitoni në tre mënyra nga ky produkt natyral.

Nëse keni kohë që nuk bëni një pastrim fytyrë, e ndjeni atë të ashpër, të mbushur me papastërti e të thatë atëherë keni nevojë për skrab. Skrab-i apo scrub nga anglishtja është procesi i fërkimit të lëkurës me kripë sheqer apo ndonjë copë të ashpër për të nxjerrë jashtë papastërtitë. Ky proces zakonisht bëhet gjatë apo pak pas dushi kur lëkura është e butë dhe poret janë të hapura.

Kështu kripën e detit mund ta përdorni për të krijuar një skarb të shëndetshëm në shtëpi, bashkojeni me pak mjaltë. Përzieni në një enë 2 lugë gjelle kripë deti apo kripë të trashë dhe 3 lugë e gjysmë mjaltë. Merrni pak nga kjo masë në duar dhe fërkoni lëkurën e trupit duke ushtruar forcë derisa të fillojë të skuqet paksa. Ndërsa për fytyrën bëni një masazh më të lehtë në mënyrë që të mos e acaroni lëkurën.

Keni probleme me zbokthin? Kripa e detit mund t’ju vijë në ndihmë menjëherë. Mjafton të ndani flokët në gjysmë të hidhni pak kripë tek skalpi juaj dhe të masazhoni kokën lehtë. Kjo do të largojë gradualisht zbokthin ndërsa në fund mos harroni të lani flokët.

Kripa mund të largojë gurëzat, papastërtitë dhe të gjitha problemet që mund të keni me ngjyrimin e dhëmbëve. Përzieni gjysmë luge çaji me kripë deti dhe një lugë çaji me sodë buke e më pas aplikojeni në te pasta e dhëmbëve dhe lani dhëmbët si zakonsiht. Këtë metodë pastrami nuk rekomandohet ta bëni çdo ditë pasi mund të acaroni mishrat e dhëmbeve dhe të gjithë gojën, ndaj limitojeni në 1 herë në javë

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF