KreuStil Jetese

SHBA miraton pilulën e parë për depresionin pas lindjes!

SHBA miraton pilulën e parë për depresionin pas lindjes!

SHBA ka miratuar pilulën e parë për depresionin pas lindjes. Administrata e Ushqimit dhe Barnave deklaroi se pilula, me emrin Zurzuvae, është miratuar dhe mund të merret një herë në ditë për dy javë.

Deri më tani, trajtimi për depresionin pas lindjes ishte i disponueshëm vetëm si një injeksion intravenoz, tha FDA. Prodhuesit e barnave Sage Therapeutics dhe Biogen thanë se pilula pritet të jetë në dispozicion brenda vitit, ndërkohë që ende nuk është shpallur asnjë çmim.

Ngjashëm me format e tjera të depresionit, simptomat e depresionit pas lindjes (PPD) mund të përfshijnë trishtim, humbje energjie, mendime vetëvrasëse, ulje të aftësisë për të ndjerë kënaqësi ose dëmtim njohës, sipas FDA.

Është vlerësuar se një në shtatë gra përjetojnë simptoma të PPD në SHBA, ka gjetur hulumtimi. “Qasja në një mjekim oral do të jetë e dobishme për shumë gra që përballen me ndjenja ekstreme dhe ndonjëherë kërcënuese për jetën”, tha Tiffany Farchione, drejtuese e psikiatrisë në Qendrën për Drogën e FDA.

Provat klinike treguan se pilula ndihmoi në reduktimin e ndjeshëm të simptomave të depresionit brenda tre ditëve. Efekti i ilaçit u mbajt katër javë pas dozës së fundit, tha FDA. Bëhet me dije se efektet anësore më të zakonshme nga marrja e Zurzuvae mund të përfshijnë përgjumje, marramendje, diarre, lodhje, ftohje të zakonshme dhe infeksion të traktit urinar.

Tags:

Home bordo

Bordo
Gusht - No.61

SHKARKO VERSIONIN PDF