KreuCelebrity

Ndahet nga jeta në moshën 67-vjeçare aktorja e njohur, Arleen Sorkin!

Ndahet nga jeta në moshën 67-vjeçare aktorja e njohur, Arleen

Arleen Sorkin, zëri origjinal i personazhit të animuar të DC, Harley Quinn dhe aktores së Days of Our Lives, ka vdekur në moshën 67-vjeçare.

Bashkëkryetari i DC James Gunn ndau lajmin e trishtuar për vdekjen e aktores në një postim në Instagram.

“Pusho në paqe, Arleen Sorkin, zëri origjinal tepër i talentuar i Harley Quinn, i cili ndihmoi në krijimin e personazhit që shumë prej nesh e duam. Dashuri për familjen dhe miqtë e saj. ❤️”, ka shkruar Gunn, 57 vjeç.

Krahas mesazhit të tij, ai postoi një foto të Sorkin dhe një imazh të personazhit të saj ikonik Harley Quinn nga seriali i animuar i DC.

Aktorja e lindur në Uashington shprehu për herë të parë Harley Quinn në vitin 1993 në Batman: The Animated Series dhe e rishikoi personazhin në shumë seriale dhe video lojëra që pasuan. Hera e fundit që shprehu Quinn ishte për videolojën DC Universe Online: The Last Laugh në 2012. Roli që atëherë është shprehur dhe luajtur nga disa aktore të tjera, duke përfshirë Kaley Cuoco dhe Margot Robbie.

Sorkin ishte gjithashtu e njohur për rolin e saj si Calliope Jones Bradford në telenovelën Days of Our Lives, të cilën e luajti nga viti 1984 deri në 2010.

Ajo u shfaq në koncertin e saj të parë të aktrimit në Saturday Night Live në vitin 1982. Ajo vazhdoi të shfaqej në role të vogla përpara një pjese të parë në serialin televiziv Duet të vitit 1987, duke luajtur rolin e Gjenevës. Sorkin vazhdoi të shfaqej në disa seriale dhe filma televizivë, duke përfshirë Open House (1989), Perry Mason: The Case of the Killer Kiss (1993) dhe Dream On (1990). Në vitin 2004 ajo u shfaq në një episod të shfaqjes televizive Fraiser.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF