KreuFashion

Zyrtarisht në treg: Ja risitë e Iphone 15!

Zyrtarisht në treg: Ja risitë e Iphone 15!

Apple  prezantoi iPhone 15 të shumëpritur në eventin e kompanisë ‘Wonderlust’ në Kaliforni. Gama standarde e telefonave fillon nga 799 dollarë dhe vjen në të njëjtat ekrane 6.1 inç dhe 6.7 inç që përdoruesit morën nga gjenerata e fundit e iPhone.

Por celulari i ri ka një ridizajnim të rëndësishëm në ekranin e tij. ‘Notch’ në krye të telefonit, i parë prej kohësh si një e metë e dizajnit, është zëvendësuar nga ‘ishulli dinamik’ i përdorur në modelet e tij aktuale Pro. Pajisja kryesore vjen gjithashtu në pesë ngjyra të reja, ngjyrë rozë, të verdhë, jeshile, blu dhe të zezë  dhe ka një kamerë të përmirësuar e cila lejon zmadhimmë të fuqishëm pa u prishur cilësia.

Apple thotë se iPhone 15 do të ketë një bateri që do të durojë gjatë gjithë ditës, ndërsa versioni 15 Plus do të ketë një bateri edhe më të madhe, por nuk është e qartë se sa do të zgjasë.

Apple gjithashtu konfirmoi se iPhone 15 do të vijë me një portë karikimi USB-C, e njëjta që përdoret aktualisht për të ngarkuar iPad dhe Mac. IPhone 15 ka gjithashtu një veçori të re të “izolimit të zërit” të fuqizuar nga inteligjenca artificiale që do ta bëjë më të lehtë të dëgjohesh edhe nëse jeni në një tren të mbyllur ose në një vend publik. Ndërkohë, Apple është kujdesur të tregohet miqësor ndaj mjedisit, duke qenë se Iphone 15 vjen me një kuti pjesërisht të ricikluar dhe kobalt plotësisht të ripërdorur.

Çmimi do të fillojë nga 999 dollarë në SHBA, ndërsa Pro Max më të madh kushton 1,199 dollarë.

iPhone 15 Pro vjen me një kamerë 48 MP dhe një lente më të avancuar me zmadhim optik 5 herë.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF