KreuBusull

Si e mori Kate Middleton unazën e fejesës prej safiri të Princeshës Diana?

Bota u mbërthye nga emocionet e dasmës mbretërore kur Princi Ëilliam i propozoi të dashurës së tij, Kate Middleton, më 16 nëntor 2010, dhe prej atij momenti të shumtë ishin ata që nuk ndalonin së foluri për unazën e saj të veçantë e fejesës.

Middleton veshi një fustan blu elegant nga Issa për fotosesionin e tyre zyrtar dhe intervistën e fejesës, ku ajo shfaqi me krenari unazën e fejesës me safir dhe diamantë, që më parë e mbante vjehrra e Middleton, Princesha Diana. “Është unaza e fejesës së nënës sime”, tha Princi William në intervistë, duke shtuar se ai “mendoi se ishte shumë bukur”.

Ishte Princi Harry ai që e mori në të vërtetë unazën pasi vdiq nëna e tyre, por sipas Maxwell Stone të argjendarit të njohur në Mbretërinë e Bashkuar, Steven Stone, “pretendohet se ai ia dha vëllait të tij, Princit William, që të propozonte Kate Middleton”. Edhe pse Middleton është më i lidhur ngushtë me xhevahirin me admiruesit aktualë mbretërorë, historia e perlës madhështore daton në dimrin e 1981-shit.

16Nov/2010: Buckingham Palace announces the engagement of Prince William and Kate Middleton. Kate sports Princess Diana’s engagement ring. pic.twitter.com/SMUdWWBYqY

— Hermine (@PetloverHermine) November 16, 2022

Pas një lidhjeje gjashtëmujore, Lady Diana Spencer dhe Princi Charles bënë publike fejesën e tyre më 24 shkurt 1981. “Po, është një safir dhe diamant i mrekullueshëm”, tha ajo asokohe. Lady Diana zgjodhi dizajnin nga një koleksion unazash që argjendaria luksoze solli në pallat; nuk ishte një unazë e bërë posaçërisht siç kishin bërë nuset e mëparshme mbretërore.

 

Tags:

Home

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF