KreuStil Jetese

Miss Italia ndalon gratë transgjinore, “duhet të jetë grua që nga lindja”

Miss Italia ndalon gratë transgjinore, “duhet të jetë grua

Konkursi ‘nuk do të kërcejë në bandën vezulluese të aktivizmit trans’ pasi Rikkie Valerie Kolle fiton ekuivalentin holandez.

Miss Italia nuk do t’i lejojë gratë transgjinore të marrin pjesë në konkurs, kanë thënë organizatorët, pasi Holanda kurorëzoi fituesin e saj të parë të lindur mashkull në një konkurs bukurie për femra.

Patrizia Mirigliani tha se garuesit duhet të jenë “një grua që nga lindja” për të marrë pjesë në konkurs.

Ajo tha se ishte “pak absurde” që konkurset e bukurisë po përpiqeshin të tërhiqnin vëmendjen e mediave duke përfshirë konkurrente transgjinore.

Ajo u tha mediave italiane se Miss Italia “nuk do të kërcejë në bandën vezulluese të aktivizmit trans”.

Konkursi nuk do të ndryshonte rregullat e tij për të lejuar gratë transgjinore të konkurrojnë, por tha se ishte e lumtur për konkursin holandez nëse do të donin t’i përfshinin ato.

“Që kur ka lindur, konkursi im ka parashikuar në rregulloren e tij sqarimin sipas të cilit duhet të jetë grua që nga lindja”, tha ajo për Radio Cusano.

“Ndoshta sepse, edhe atëherë, ishte parashikuar që bukuria mund t’i nënshtrohej modifikimeve, ose që gratë mund t’i nënshtroheshin modifikimeve, ose që burrat mund të bëheshin gra.”

Ajo theksoi se gratë me tatuazhe, piercing dhe zgjatime lejoheshin të merrnin pjesë në Miss Italia, por shtoi se “ekseset” nuk ishin të mira.

Fituesit e Miss Italia nuk konkurrojnë në Miss Universe, i cili është një çmim që i jepet fitueses së një konkursi tjetër të quajtur Miss Universe Italy.

Fituesja e parë transgjinore që mori pjesë në Miss Universe ishte Angela Ponce në 2018, e cila më herët kishte fituar titullin Miss Spanja.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF