KreuStil Jetese

Fitime marramendëse; filmi “Barbie” më i shikuar në SHBA!

Fitime marramendëse; filmi “Barbie” më i shikuar në

Barbie është kthyer në filmin më të shikuar këtë vit në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, ka thënë kompania për shpërndarjen e tij Warner Bros. Filmi i ka arkëtuar 155 milionë dollarë në fundjavën e parë të lançimit në territorin amerikan.

Ndërsa filmi tjetër i ri Oppenheimer, me regji të Christopher Nolan, po ashtu e ka patur premierën të premten, ka mbledhur 93.7 milionë dollarë në SHBA, ka thënë kompania Universal Pictures. Oppenheimer shtjellon zhvillimin e bombës së parë atomike me aktorin Cillian Murphy në rolin kryesor.

Ndërkohë në filmin Barbie, karakter për fëmijët, që i reziston kohës, paraqitet periudha kur ajo është në kërkim të identitetit të saj dhe e inkurajon shokun e saj Ken që të krijojë individualitet. Rolet kryesore në film i luajnë Margot Robbie dhe Ryan Gosling.

Në Mbretëri të Bashkuar, kompania Vue ka thënë se për shkak të të dy filmave, kinematë e kanë regjistruar qarkullimin më të madh në katër vjet.

Meqë dy filmat e kanë pasur premierën të premten, gara mes tyre ka qenë e madhe, dhe është përshkruar në rrjetet sociale si “Barbenheimer”.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF