KreuFashion

Jay-Z dhe Beyoncé blejnë shtëpinë më të shtrenjtë në historinë e Kalifornisë

Jay-Z dhe Beyoncé blejnë shtëpinë më të

Beyoncé dhe JAY-Z sapo janë bërë pronarët e rinj të një shtëpie prej 30,000 metrash katrorë, e vendosur në vendndodhjen kryesore të Malibu, Kaliforni. Çifti  pagoi 200 milionë dollarë për rezidencën në Malibu, duke vendosur rekordin për shtëpinë më të shtrenjtë që është blerë ndonjëherë brenda shtetit. 

Sipas TMZ, Knowles-Carters duket se kanë arritur një marrëveshje mjaft të mirë me pronën, pasi ajo fillimisht ishte e listuar për 295 milionë dollarë.

E projektuar nga Tadao Ando, prona është një kryevepër minimaliste dhe një mrekulli arkitekturore. Në pronësi dhe ndërtuar më parë nga koleksionisti i artit William Bell, rezidenca është gjithashtu një nga shtëpitë e pakta amerikane nga arkitekti mjeshtër japonez, i cili aktualisht po punon në shtëpinë e Kanye West në Malibu.

Pavarësisht pikës së saj të çmimit rekord, shtëpia e re e JAY-Z dhe Beyoncé në Malibu nuk është marrëveshja më e shtrenjtë e pasurive të patundshme banesore në të gjithë vendin. Rekordi mbahet ende nga apartamenti katërkatësh i Ken Griffin në NYC, të cilin ai e kishte blerë për 238 milionë dollarë në vitin 2019.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF