KreuArt

Saimir Pirgu mahnit publikun elitar austriak me rolin kryesor në operan e famshme!

Saimir Pirgu mahnit publikun elitar austriak me rolin kryesor në operan e

Opera e hershme e Giuseppe Verdit ‘Ernani’ çeli sezonin e ri të Festivalit Bregenz në Austri. Në mbrëmjen plot surpriza të festivalit të njohur të muzikës lirike personalitete të njohur të fushës së artit, biznesit e politikës austriake ndoqën nga afër interpretimin brilant të sopranove dhe tenorëve.

Në rolin kryesor të veprës së Verdit ‘Ernani’ ishte tenori shqiptar Saimir Pirgu i cili ka mahnitur publikun elitar me interpretimin e tij.  Shprehës, i fuqishëm, me fraza të bukura dhe shprehje pasionante, tenori Saimir Pirgu në rolin kryesor i dha shkëlqimin që i duhet produksionit të një festivali të tillë.

Performanca e tenorit shqiptar u komentua gjatë në media të ndryshme vieneze, të cilët vlerësuan njëzëri  tonin e fuqishëm të heroit magjepsës të veprës së njohur operistike.

“Shprehimisht i fuqishëm, me fraza të bukura dhe shprehje pasionante, tenori Saimir Pirgu në rolin kryesor i jep këtij “Ernani” shkëlqimin që i duhet një produksioni festivali”; ka shkruar zyra e shtypit austriak rreth interpretimit të Saimir Pirgu.

Më tej media të tjera kanë vlerësuar fuqinë e interpretimit të Pirgut, duke theksuar se ‘Verdi vështirë se mund të këndohet më mirë se kaq’.

Tags:

Home Art

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF