KreuStil Jetese

Letra e Obamës për ish të dashurën: “Unë bëj dashuri me burra çdo ditë…

Letra e Obamës për ish të dashurën: “Unë bëj

Ish-presidenti Barack Obama shkroi për mendimet e tij “androgjene” dhe “të bërit dashuri me burra çdo ditë, por në imagjinatë”, sipas pjesës së redaktuar të një letre tashmë famëkeqe të vitit 1982, të siguruar nga The Post.

Letra më shumë se 40-vjeçare për ish-të dashurën u rishfaq kohët e fundit pasi biografi i Obamës, David Garrow dha një intervistë të gjatë për komandantin e përgjithshëm të dikurshëm.

“Në lidhje me homoseksualitetin, më duhet të them se besoj se kjo është një përpjekje për të hequr veten nga e tashmja, një refuzim ndoshta për të përjetësuar farsën e pafund të jetës tokësore. E shihni, unë bëj dashuri me burra çdo ditë, por në imagjinatë”, i shkroi Obama, atëherë 21 vjeç, Alex McNear në nëntor 1982.

“Mendja ime është androgjene në një masë të madhe dhe shpresoj ta bëj më shumë derisa të mund të mendoj për njerëzit, jo për gratë në krahasim me burrat. Por, duke u rikthyer në trup, shoh që jam bërë burrë dhe fizikisht në jetë, zgjedh ta pranoj atë rastësi”, shtoi ai.

McNear, e cila u takua me Obamën gjatë vitit të saj në Kolegjin Occidental në Los Anxhelos, më vonë redaktoi paragrafët e turpshëm, të cilët historiani fitues i çmimit Pulitzer Garrow i gjuajti dhe i përfshiu në librin e tij, “Ylli në ngritje”.

Letra aktualisht është në pronësi të Universitetit Emory, i cili nuk e lejon atë të fotografohet ose hiqet. Në vend të kësaj, miku i Garrow, Harvey Klehr, i transkriptoi paragrafët me dorë dhe ia dërgoi autorit.

Klehr dha pjesën e redaktuar të letrës për The Post.

Obama, baba i dy fëmijëve, është i martuar me gruan e tij Michelle që nga viti 1992.

Garrow tha se nuk kishte asgjë të pazakontë në mendimet rinore të Obamës.

“Unë jam historian, jo psikolog, por mendoj se është një lajm ‘rekord publik’ që një shumicë (dërrmuese) e qenieve njerëzore kanë fantazi seksuale!” tha ai përmes emailit.

Një përfaqësues i ish-presidentit nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF