KreuStil Jetese

Miliarderi Jeff Bezos dhe Lauren Sánchez  dhurojnë shumën marramendëse për fondin e ndihmës nga zjarret në Hawaii

Miliarderi Jeff Bezos dhe Lauren Sánchez  dhurojnë

Jeff Bezos dhe Lauren Sánchez janë zotuar të dhurojnë 100 milionë dollarë për Maui.

“Ne po mendojmë për të gjitha familjet që kanë humbur kaq shumë dhe një komunitet që ka mbetur i shkatërruar”, thanë Bezos, 59 vjeç dhe Sánchez, 53, në një deklaratë të përbashkët në Instagram të Premten.

“Nevojat imediate janë të rëndësishme, dhe po ashtu është edhe rindërtimi afatgjatë që do të duhet të ndodhë – edhe pasi pjesa më e madhe e vëmendjes të jetë ulur.”

CEO i Amazon dhe ish-transmetuesi tha se ata krijuan një Fond Maui dhe po dedikojnë 100 milionë dollarë për të ndihmuar në kthimin e ishullit “të rikthehet në këmbët e tij tani dhe gjatë viteve të ardhshme, ndërsa nevojat e vazhdueshme zbulohen”.

Disa njerëz, duke përfshirë të famshëm, shkuan në seksionin e komenteve të postimit për të uruar çiftin për bujarinë e tyre.

Zjarret apokaliptike në Maui këtë javë kanë lënë të paktën 80 njerëz të vdekur dhe 1000 janë ende të zhdukur, sipas zyrtarëve lokalë. Mijëra shtëpi janë shkatërruar gjithashtu.

Në fillim të kësaj jave, na u tha se djemtë e Britney Spears, të cilët u shpërngulën në Hawaii në fillim të këtij muaji, janë “traumatizuar” nga ajo që kanë parë.

Avokati i Kevin Federline, Mark Vincent Kaplan, na tha ekskluzivisht se Sean Preston, 17 vjeç dhe Jayden, 16 vjeç, “nuk janë [të prekur] personalisht, por ka njerëz në zonë që po vdesin dhe po u shkatërrohen shtëpitë, kështu që është shumë traumatike. ”

“Natyrisht, për momentin, të gjithë janë shumë të trishtuar për atë që po ndodh atje me zjarret dhe viktimat nga zjarret, por përveç traumës nga kjo, ata janë shumë të lumtur që janë atje.”

Donacionet e Bezoz dhe Sánchez ka të ngjarë të kenë një ndikim të rëndësishëm.

Manjati i biznesit, i cili ka një vlerë neto të raportuar prej më shumë se 160 miliardë dollarë, ka qenë bamirës në të kaluarën, por kontributet e tij nuk janë pritur gjithmonë mirë.

Në nëntor 2021, Bezos u kritikua për dhënien e 500,000 dollarëve për ngjarjen e mbushur me yje Baby 2 Baby pasi dukej se ishte një përqindje e vogël e pasurisë së tij të përgjithshme.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF