KreuStil Jetese

Ra në kontakt me korentin në lavazh, poezia e shokut për Roanin të këput shpirtin!

Ra në kontakt me korentin në lavazh, poezia e shokut për Roanin

Nje dite me pare, nje 15 vjecar humbi jeten tragjikisht në një lavazh në Dimal të Beratit. I riu i identifikuar si Roan Nuhu punonte si ndihmes në lavazhin në pronësi të një 37-vjeçari A.H. Gjatë punës, Roani ka rënë në kontakt me rrymën elektrike dhe për pasojë ka humbur jetën. Në pranga është vënë 37-vjeçari Abedin Hajdari pronar i lavazhit për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”. Ndërkohë miqtë e të miturit kanë bërë postime prekëse në rrjetet sociale, për ikjen para kohe nga kjo botë e Roanit. Me e dhimbshmja prej tyre ishte poezia kushtuar adoleshentit te ndjere nga shoku i tij i ngushte.

Per ty!

U tund guri edhe muri, pse spergjigjet valle cuni?!

C’ka nena qe vajton?!

Therret ROANIN nje fjale ti thot..

Biri nenes , zgjohu

Muu tret zemra cohu ..

U mblodhen shoket te te zgjonin ,

Pse s’u fole kur te kerkonin?!

ROAN VELLAI pse na le ?

Pse s’mendove pak per ne?

E le nenen me plag ne zemer,mbylle deren o DJALI VETEM!

Le motren pa vella..c’bere keshtu o ROAN?

Ah , korendi mallkuar me more SHOKUN fare pa u menduar!

Nuk mbarojn lotet , u ca toka..

Se me te MIRIN e nenes kerkonin lart ne qiej zotat!

PERJETESISHT ME NE ROAN!!

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF