KreuStil Jetese

E detyruar ta ndajë me ish-bashkëshortin 13 vite më të ri, sa është pasuria marramendëse e Britney Spears?

E detyruar ta ndajë me ish-bashkëshortin 13 vite më të ri,

Teksa martesa e saj prej vetëm një vjeçare me Sam Asghari mund te përfundoje me pasuri të ndarë, parate e Britney Spears kane pushtuar sërish titujt në mediat ndërkombëtare. Spears, e cila u cilesia si ylli me i famshem e me i fuqishem në botë nga revista “Forbes” në vitin 2002, ka grumbulluar pasuri të jashtëzakonshme nga karriera e saj jashtëzakonisht e suksesshme në industrinë e muzikës, shkruan DailyMail. Te ardhurat vijne nga këngët e saj të suksesshme, turne të panumërta, për të mos përmendur turneun katërvjeçar në Las Vegas, nga i cili thuhet se fitoi 137.7 milionë dollarë (126.4 milionë euro).

Në vitin 2021, pasuria e saj neto u raportua nga revista “Forbes” si 60 milionë dollarë (55 milionë euro) në vlerë – një shifër e ulët në krahasim me bashkëmoshataret e saj si Beyonce dhe Rihanna. Deri në këtë pikë, ajo po paguante miliona tarifa ligjore për të marrë të drejtat e fitimeve të saj (të cilat dikur i zoteronte babai i saj). Në atë kohë, asetet e saj mbaheshin kryesisht në llogari të pasurive të paluajtshme, parave kesh e brikerimi. Spears ka prona në të gjithë vendin dhe portofoli i saj i pasurive të paluajtshme aktualisht përfshin rezidencën luksoze që ajo e ka në bashkëpronësi me Thousand Oaks, ish-bashkëshortin e saj 29-vjeçar.

Çifti shpenzoi 11.8 milionë dollarë (10.8 milionë euro) në pronë, megjithëse një pjesë e madhe e tyre erdhi nga pasuria e Britneyt. Sipas kontratës paramartesore, Britney dhe Sam ranë dakord ta transferonin shtëpinë në një kompani me përgjegjësi të kufizuar (SHPK) në rast divorci.

Në vitin 2020, Wall Street Journal vuri në dukje se Britney bleu një pronë në qytetin e saj të lindjes, Kentwood, Luiziana për vetëm 29,362 dollarë (sot 26.9 milionë euro) në vitin 1999. Në atë kohë, nëna e saj banonte në rezidencë, megjithatë Britney u vu re se gjithashtu qëndronte herë pas here. Ajo zotëronte më parë dy prona në qytetin e New Yorkut – një apartament nën çati që e shiti në vitin 2006 për gjashtë milionë dollarë (5.5 milion euro) dhe një apartament me dy dhoma gjumi në ndërtesën e Silk që e shiti për 1.48 milion dollarë (1.3 milion euro). Çmimet me të cilat ajo i bleu ishin të panjohura.

Ajo ka zotëruar shtëpi të shumta shumë milionëshe në zonën e Los Angelesit, duke përfshirë shtëpinë në Malibu që ajo bleu gjatë martesës së saj fatkeqe me Kevin Federline.

Kjo rezidencë u ble për 6.3 milionë dollarë (5.7 milionë euro) në vitin 2004 para se të shitej tre vjet më vonë për 10 milionë dollarë (9.1 milionë euro).

Në vitin 2015, ajo bleu një shtëpi masive në zonën e White Stallion Ranch për 7.4 milionë dollarë (6.7 milionë euro). Që nga viti 2021, shtëpia vlerësohej në vlerën 10 milionë dollarë (9.1 milionë euro).Që kur ajo dhe Sam u martuan, Britney ka shtuar pasurinë e saj duke nënshkruar një marrëveshje prej 15 milionë dollarësh (13.7 milionë euro) me shtëpinë botuese ‘Simon & Schuster’ për një liber kujtimesh te saj. Ylli gjithashtu iu rikthye muzikës duke publikuar dy këngë të reja, një version të ri të “Tiny Dancer” me Elton John dhe “Mind Your Business” me will.i.am.

Britney gjithashtu nënshkroi një marrëveshje për të drejtat themelore për muzikën e xhuboksit “Once Upon a One More Time”, që do të thotë se ajo mund të marrë të ardhura nga shitja e biletave së bashku me turneun dhe licencimin.

Një burim i brendshëm pohoi më parë për New Yorker se Spears kishte më parë një pasuri shumë milionëshe në fillim të viteve 2000, por ajo ishte ulur në vetëm ‘disa milionë dollarë’ kur babai i saj mori të drejtat në vitin 2008.Marrëveshja dha një pagesë prej 2,000 dollarësh (1,800 euro) në javë për këngëtaren, por babai i saj paguante veten rreth 16,000 dollarë (14,600 euro) në muaj për të drejtuar karrierën e saj dhe ish-avokati i saj i caktuar nga gjykata Samuel Ingham III u pagua me një pagë vjetore prej 520,000 dollarësh (237,000 euro).

Aktualisht është e paqartë nëse kontrata paramartesore thotë nëse Sam ka të drejtë për ndonjë para të fituar pasi ata u martuan.

Sipas US Weekly, në kontratën paramartesore thuhet se Sam ka të drejtë për “një milion dollarë (918,000 euro) për çdo dy vjet” të martesës së tyre, me një total prej 10 milionë dollarë (9.1 milionë euro) pas 15 vjetësh.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Asghari po i kërkon milioneres mbështetje bashkëshortore dhe për të mbuluar tarifat e avokatit të tij, por nuk ka gjasa që kontrata e tyre paramartesore të hidhet poshtë.

Sam supozohet se ka hequr dorë nga çdo pretendim për koleksionin muzikor të Britneyt dhe emri i tij nuk është i shënuar në veprat e shtëpisë së tyre të përbashkët në Thousand Oaks, Kaliforni.

Avokati i Asghari, Neal Hersh tha se gjërat ende duhet të përcaktohen në lidhje me financat e tyre – pavarësisht martesës së tyre ‘të bërë me kontratë’ në vend që mbron pasuritë paramartesore të këngëtares.

“[Sam] duhet të përcaktojë ende natyrën dhe shtrirjen e plotë të aseteve dhe detyrimeve të pronave të veçanta të secilës palë”, shkroi Hersh.

“Ka zëra të ndryshëm të aseteve dhe borxheve të komunitetit dhe kuazi-komunitetit, natyra dhe shtrirja e plotë e të cilave janë të panjohura për [Sam] në këtë kohë”.

Një burim i tha gazetës se nuk ka gjasa që kontrata paramartesore të hidhet poshtë dhe se ka më shumë gjasa që “Britney t’i shkruajë një çek Samit dhe ky do të jetë fundi i kësaj çështje”.

Tabloidi Page Six raportoi se Britney ka punësuar avokaten e divorcit të të famshmëve Laura Wasser – e cila krenohet me klientët e listës A si: Kim Kardashian, Kevin Costner dhe Johnny Depp.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF