KreuFashion

Për arsye që as ajo vetë nuk i di, Barbara D’Urso detyrohet t’i thotë lamtumirë Pomeriggio 5!

Për arsye që as ajo vetë nuk i di, Barbara D’Urso detyrohet

Pas pak ditësh do të nisë edicioni i 16-të i ‘Pomeriggio5’, i pari që nuk do të jetë nën moderimin e asaj që e nisi këtë program Barbara D’Urso.

Për arsye që edhe ajo vetë nuk i di, moderatores italiane i është hequr e drejta për të prezantuar programin e njohur të pasdites në Mediset.

Pas një vere heshtjeje, komenti i vetëm i së cilës iu besua një interviste për gazetën ‘Repubblica’, ishte se largimi nga transmetimi i është bërë pa i dhënë asnjë njoftim apo shpjegim.

Në një postim të gjatë të publikuar në Instagram mëngjesin e sotëm, në kuadër të edicionit të ri të ‘Pomeriggio5’, Barbara D’Urso tregon sesi ka evoluar programi në 15 vite menaxhim, që kur e krijoi së bashku me Claudio Brachino.

Keqardhja e saj e madhe është që nuk e ka përshëndetur siç duhet audiencën e saj besnike prej 15 vitesh.

Në postimin e saj, D’urso tregon gjithë kalvarin e vështirësive që i dashur të kalojë gjatë viteve të transmetimit, ku ndër të tjera ajo tregon se buxheti për këtë program shpeshherë ke qenë i limituar.

Megjithatë pasioni dhe dëshira për ta bërë punën e saj ashtu siç duhet, e ka bërë Barbaran të tejkalojë çdo vështirësi pa u ankuar asnjëherë.

Posti i plotë i Barbara D’Urso:

“Pas pak ditësh do të nisë edicioni i 16-të i Pomeriggio5, i pari pa mua. Unë e kam krijuar dhe jam kujdesur me dashuri për atë program për 15 vjet dhe është krenari për mua që një program i lindur, i rritur dhe i identifikuar me mua, vazhdon të mbajë të njëjtin emër. Ishte 1 shtator 2008 kur Claudio Brachino dhe unë, atëherë drejtor i Videoneës, shpikëm fillimisht Mattino5 dhe më pas Pomeriggio5, si dhe Domenica5. Ishte një aventurë e jashtëzakonshme, e cila më lejoi të vazhdoj beteja sociale, të intervistoja të gjithë liderët politikë deri në fushatën e fundit elektorale, t’ju informoja dhe t’ju bëja shoqëri gjatë muajve të errët të pandemisë. Me përkushtim dhe vetëmohim kam qenë në shërbimin e plotë të kompanisë prej 15 vitesh, duke ndjekur indikacionet e tyre deri në episodin e fundit të këtij viti, pa anashkaluar asnjë takim. Çfarëdo që të ndodhte në jetën time, unë isha aty, besnike mbi të gjitha ndaj angazhimit, për mua të pacenueshëm, që mora me ju. Të gjitha këto i bëmë me një buxhet shumë të vogël, i cili ka qenë forca ime në kompani që në fillimet e kësaj aventure të jashtëzakonshme, duke synuar performancën maksimale me kosto minimale. Nuk ka qenë gjithmonë e lehtë, por Pomeriggio5 ishte shtëpia ime dhe i bëja sakrificat me buzëqeshje. Kam kuptuar diçka kur më dhanë një studio shumë më të vogël të përbashkët me lajmet, dhe jo vetëm, gjë që më detyroi të regjistroja shpejt dy episodet e fundit në kohë shumë të shkurtër në dispozicion përpara transmetimit të drejtpërdrejtë, në mënyrë që të mund të largohesha nga studio në kohë në Studio e hapur në orën 18.25. Një tjetër kufizim në kohëzgjatje, i cili në dy sezonet e fundit është reduktuar deri në kockë (për arsye ende të panjohura për mua sot). Pavarësisht kësaj, unë garantova, së bashku me ekipin e mrekullueshëm që më shoqëroi deri më 2 qershor, një audiencë shumë të lartë (mesatarja sezonale 16%, me kulmet mbi 20%) dhe ishim gati për të rifilluar sezonin e ri. Tashmë çelësat e asaj shtëpie i janë dhënë Mirtës, së cilës i uroj gjithë të mirat. Pomeriggio5 më në fund do të rikthehet në një studio të madhe me një audiencë live, e cila gjithashtu do të jetë në gjendje të ndërveprojë drejtpërdrejt. Kohëzgjatja do të rritet, gjysmë ore më shumë duke filluar shumë përpara konkurrentit dhe do të garantohet një pozicion më i favorshëm në orar, me forcë lëvizëse të shkëlqyer, siç i ka hije një programi, tashmë historik, i drejtuar mirë dhe i suksesshëm, siç është e drejtë dhe siç do të kishte qenë e drejtë të bëhej edhe në sezonet e mëparshme. E gjithë kjo mund të jetë e mirë vetëm për vlerësimet dhe për Pomeriggio5, një nga krijesat televizive për të cilën jam shumë krenar. E vetmja gjë për të cilën më vjen keq, siç e dini, është që nuk mund të përshëndes publikun tim pas 15 vitesh bashkë. Por e di që e kuptoni se nuk varet nga unë. Shihemi se shpejti”

A post shared by Barbara d'Urso (@barbaracarmelitadurso)

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF