KreuCelebrity

Elsa Lila mban koncertin e parë recital; elektrizon Pallatin e Kongreseve!

Elsa Lila u ngjit në skenën e Pallatit të Kongreseve mbrëmjen e kësaj të mërkure për të mbajtur koncertin e saj të parë recital të titulluar “Finalmente”. Për dy orë me radhë ajo këndoi pa pushim këngët aq shumë të dashura, të realizuara gjatë karrierës së saj.

Elsa Lila mban koncertin e parë recital; elektrizon Pallatin e Kongreseve!

Pallati i Kongreseve ishte i tejmbushur nga adhurues të muzikës së këngëtares, dhe me ëndje e nostalgji kënduan njëzëri me këngëtaren hitet e saj. Duartrokitjet dhe brohoritjet ishin të shumta dhe emocionet e përjetuara, jo vetëm nga artistja por edhe të pranishmit, ishin të papërshkrueshme.

Koncerti sikurse ishte premtuar nisi fiks në orën 21:00, dhe nisi bukur, pasi kënga e përzgjedhur për të startuar këtë mbrëmje ishte “Evita”, kënga fituese e Festivalit të 62 të Këngës.

Elsa Lila mban koncertin e parë recital; elektrizon Pallatin e Kongreseve!

Këngëtarja vijoi me hitet e saj, dhe moment shumë i bukur ishte kur në skenë bashkë me të u ngjit kantautori Pirro Çako, me të cilën kënduan këngën e tyre aq shumë të pëlqyer, pas 16 vitesh, “Diferenca je ti”.

Elsa Lila mban koncertin e parë recital; elektrizon Pallatin e Kongreseve!

Pa hezitim Elsa Lila shprehu mirënjohjen e jashtëzakonshme, për të gjithë ata me të cilët ka bashkëpunuar ndër vite. Vlen të përmendet momenti kur kujtoi regjisorin e ndjerë Gjergj Xhuvanin. “E kam në zemër, gjithmonë do ta kem”, u shpreh artistja mes emocionesh.

Elsa Lila mban koncertin e parë recital; elektrizon Pallatin e Kongreseve!

Minutat e fundit të koncertit, Elsa Lila zgjodhi që të sillte këngë të trevave të ndryshme shqiptare. “Qan lulja për Lulen, “Margjelo”, “Moj e bukura more” erdhën në një version ndryshe, të cilat padyshim u pëlqyen shumë..

Elsa Lila mban koncertin e parë recital; elektrizon Pallatin e Kongreseve!

Para se të largohej për të dhënë autografe dhe realizuar fotografi, artistja premtoi se do të rikthehet me koncerte të tjera pranë publikut shqiptar, teksa takimi i radhës me të do të jetë në "Festivalin e Këngës", ku ajo konkurron me këngën “Mars”./bordo.al

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF