KreuStil Jetese

Elon Musk rikthen llogarinë e Kanye West në Twitter

Elon Musk rikthen llogarinë e Kanye West në Twitter

Llogaria e Kanye West në platformën e mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter, është rikthyer pothuajse tetë muaj pasi ai postoi imazhe të ndaluara.

Reperi-producenti dhe stilisti, i njohur ligjërisht si Ye, nisi një sërë sharjesh antisemitike në mediat sociale dhe gjatë intervistave nga fundi i vitit të kaluar. Në tetor, ai shkroi në Twitter se do të bënte “death con 3” mbi hebrenjtë. Llogaria e tij u bllokua më pas, por ai u ripranua shpejt.

Më pak se dy javë pasi u kthye në platformë, ai lavdëroi Adolf Hitlerin dhe nazistët përpara se të postonte imazhin e svastikës. Kjo shkaktoi një pezullim zyrtar të bërë nga pronari i Twitter, Elon Musk, i cili tani është hequr.

Musk, i cili e quan veten absolutist të fjalës së lirë, shkroi në Twitter në atë kohë: “U përpoqa më të mirën. Pavarësisht kësaj, ai përsëri shkeli rregullin tonë kundër dhunës. Llogaria do të pezullohet.”

X rivendosi llogarinë e Ye pasi mori sigurinë se ai nuk do ta përdorte platformën për të ndarë gjuhë antisemitike, thuhet në raport, duke cituar një person të njohur me këtë çështje.

Ye nuk ka postuar asgjë të re që nga kthimi në platformë.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF