KreuStil Jetese

Ariana Grande, Guillermo del Toro dhe mbi 175 artistë bëhen bashkë për këtë arsye!

Ariana Grande, Guillermo del Toro dhe mbi 175 artistë bëhen

Sipas “The Hollywood Reporter”, mbi 175 aktorë, muzikantë, autorë, humoristë, yje të realitetit, modele, personalitete të medias, akademikë, aktivistë dhe shumë të famshëm kanë nënshkruar një letër të hapur duke u bërë thirrje komuniteteve krijuese të përdorin zërin e tyre për të ndaluar ndalimin e librave.

Letra, e udhëhequr nga drejtuesi i Reading Rainboë, LeVar Burton dhe e botuar nëpërmjet organizatës së avokimit publik MoveOn Political Action, inkurajon nënshkruesit dhe lexuesit që të adresojnë sfidat në nivel lokal në të gjithë distriktet shkollore të SHBA-së, ndërsa i quan ndalimet e librave si “sjellje kufizuese” që është antitetike ndaj lirisë së fjalës dhe e shprehjes.

Letra thekson “efektin ftohës” që këto ndalime mund të kenë “në fushën më të gjerë krijuese”. Ai paralajmëron se “Ideologët regresivë, shtypës do ta zhvendosin fokusin e tyre drejt formave të tjera të artit dhe argëtimit për të çuar më tej sulmet dhe përpjekjet e tyre për të bërë kocka kurban komunitetet e margjinalizuara, veçanërisht njerëzit BIPOC dhe LGBTQ+. Ne nuk mund të theksojmë mjaftueshëm se si këto përpjekje censuruese nuk do të përfundojnë me ndalimin e librave. Është vetëm çështje kohe përpara se një kërcënim ndaj një forme arti të jetë një kërcënim për të gjithë ne”.

Shumë të famshëm e kanë mbështetur letrën e hapur, duke përfshirë Ariana Grande, Guillermo del Toro, Padma Lakshmi, Roxane Gay, Gabrielle Union, Sandra Cisneros, Amanda Gorman, Margaret Cho dhe Ron Perlman. Margaret Atwood, Michael Ian Black, Sharon Stone, Judd Apatow, Nikki Giovanni, Alyssa Milano, Bill Nye, Zooey Deschanel, Patton Oswalt, Aisha Tyler, Natasha Lyonne, Maia Kobabe-J, Zoe , Alok dhe Ava Max janë disa nga ata që e kanë mbështetur letrën e hapur.

LeVar Burton shprehu zhgënjimin e tij për ndalimin e librave dhe shpjegoi se “Ne po i bëjmë thirrje të gjithëve që të bashkohen me ne për të ngritur zërin e tyre për të mbështetur lirinë artistike, për të përqafuar historinë multikulturore dhe për t’i dhënë fund një herë e mirë ndalimit të librave”.

Ndërkohë aktorja dhe producentja Gabrielle Union u bëri thirrje mbështetësve që të “mos qëndrojnë duarkryq pasi ndalimi i librave përhap urrejtje dhe frikë”, duke shtuar se “dallimet tona duhet të festohen dhe fëmijët tanë meritojnë të kenë burime për të eksploruar plotësinë e botës sonë”.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF