KreuFashion

A duhet të vendosim retinol në flokë? Përgjigjet eksperti!

A duhet të vendosim retinol në flokë? Përgjigjet eksperti!


Të gjithë kemi dëgjuar për përfitimet e retinolit (një derivat i vitaminës A) për lëkurën tonë. Ndihmon në promovimin e qarkullimit të qelizave të lëkurës, zvogëlon shfaqjen e linjave të holla dhe krijon një shkëlqim fanstastik. Ata që aksidentalisht kanë përdorur një retinol të fortë do ta dinë se mund të keni shumë gjëra të mira. Tharja dhe rrjepja e lëkurës janë të zakonshme ndërsa lëkura mësohet me retinolin, ndaj është diçka me të cilën duhet të keni kujdes.

Pra, pse njerëzit po përpiqen papritmas ta përdorin atë në lëkurën e kokës për të nxitur rritjen e flokëve?

Dermatologu Nassim Belhaq,  tregon se përdorimi i retinolit në kokë është njësoj i dobishëm si në fytyrë.

“Retinoli ndihmon në rregullimin e prodhimit të sebumit në flokët tuaj duke lejuar një mjedis të shëndetshëm të kokës për të stimuluar rritjen e flokëve. Sebumi është një vaj natyral i prodhuar vazhdimisht nga gjëndrat tuaja dhjamore. Është dhjami i prodhuar nga gjëndrat në skalpin tuaj që mund t’i bëjë flokët të duken të yndyrshëm ndërmjet larjeve. Retinoli ndihmon pothuajse si një “buton rivendosjeje” për lëkurën e kokës për të dekongjestuar folikulat e flokëve, si dhe përmirëson përthithjen e përbërësve të tjerë që synojnë nxitjen e rritjes së flokëve”; shpjegon Belhaq.

A ndihmon Retinoli në rritjen e flokëve?

Siç shpjegon Belhaq, vetë retinoli në fakt nuk i bën flokët të rriten. Megjithatë, shtimi i retinolit së bashku me përbërës të tjerë të krijuar për të nxitur rritjen e flokëve besohet të jetë kombinimi perfekt, me retinolin që ndihmon aktivët e tjerë të thithin dhe të bëjnë punën e tyre në mënyrë më efektive.

Burimi: Marie Claire

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF