KreuStil Jetese

Temperaturat rekord, më të lartat e 100 000 viteve të fundit

Temperaturat rekord, më të lartat e 100 000 viteve të fundit

Temperatura mesatare ditore globale u ngjit në 17.23 gradë Celsius të enjten, sipas Reanalyzer Climate Reanalyzer të Universitetit të Maine, i cili përdor të dhëna nga Qendrat Kombëtare të SHBA për Parashikimin e Mjedisit.

 “Këto rekorde të reja alarmante janë ndoshta temperaturat më të larta në të paktën 100,000 vjet”, tha Jennifer Francis, shkencëtar, për CNN.

Temperatura e planetit u rrit sërish në nivele që nuk janë parë në epokën moderne, duke shënuar ditën e katërt radhazi të temperaturave rekord.

Ka qenë një javë me temperatura rekord. Të hënën, temperatura mesatare globale arriti në 17.01 gradë Celsius, më e larta në të dhënat e NCEP, e cila daton në vitin 1979. Të martën ajo u ngjit në 17.18 gradë Celsius.

Para kësaj jave, rekordi në të dhënat e NCEP ishte 16.92 gradë Celsius dhe u vendos në gusht 2016.

Korriku është zakonisht muaji më i nxehtë i planetit, por temperaturat tashmë janë mbingarkuar për shkak të kombinimit të El Niño, një fenomen natyror klimatik në Oqeanin Paqësor dhe krizës klimatike të shkaktuar nga njeriu, e cila po i rrit temperaturat globale vazhdimisht.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF