KreuStil Jetese

Çfarë ka “parashikuar” seriali “The Simpsons” për të ardhmen e botës?

Çfarë ka “parashikuar” seriali “The

Simpsons ka më shumë se tre dekada që ka dalë në transmetim dhe gjatë kësaj kohe, familja e famshme ka kaluar neper te gjitha llojet e aventurave. Pas 750 episodeve, të shumta janë historitë e pershkruara parashikim i ndodhive të vërteta, që në fakt thuhet se jane realizuar vertet. Disa ngjarje gazmore në botën e Simpsons duket se kanë parashikuar ngjarje të spikatura dhe ndonjëherë katastrofike që kanë ndodhur në botën reale, thote Express. Por çfarë ka rezervuar The Simpsons për të ardhmen tonë? Disa ngjarje që nuk kanë ndodhur ende dhe që janë përshkruar në serial janë këto:

SHBA ka për herë të parë një Presidente femër

Në një episod, një nga personazhet, Lisa, bëhet presidente e SHBA-se duke hyrë në histori si e para grua në këtë pozicion. Kjo gjë nuk ka ndodhur ende pasi kur Hillaty Clinton garoi kundër Donald Trump shumë prisnin që ajo të fitonte, edhe për shkak të këtij episodi, megjithatë nuk ndodhi. Amerika duket se duhet të presë dhe pak për të patur një grua në krye.

“Big Ban” në Londër me orë dixhitale

Monumenti më i rëndësishëm dhe më i njohur i Londrës është padyshim ora “Big Ben”. Deri më tani ajo është një orëtradicionale, por duket se e ardhmja rezervon tjetër gjë. A do kthehet ajo në një orë dixhitale? Mbetet për t’u parë nëse ky parashikim i Simpson do te vërtetohet.

Kolonizimi i planetit Mars

Në një episood, shihet se si familaj Simpsons udhëton me anije koszmike drejt Marsit, duke jetuar atje. Ndoshta kjo do të jetë e ardhmja en jerëzimit, duke parë dhe hapat e shpejtë me të cilat po ecen teknologjia dhe shkenca po ecën. Njëri nga njerëzit më të pasur dhe me më ndikim në botë, Elon Musk, tha pak kohe me pare se kompania e tij Space X do të bëjë dërgimin e njërëzve në planetin e kuq. Këtë gjë po e planifikon tanimë për një kohë të gjatë, Musk, i cili thotë se Space X do të zbarkojë njerëzit në Mars në 10 vitet e ardhshme.

Themeluesi i Tesla-s përsëriti pikëpamjen e tij se njerëzimi duhet të bëhet një “specie me shumë planetë” dhe detajoi planet e SpaceX për të zhvilluar teknologjinë e nevojshme për udhëtimin.

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF