KreuStil Jetese

Ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare ikona e modës franceze, Jane Birkin

Ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare ikona e

Këngëtarja, aktorja dhe ikona e modës Jane Birkin ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Ylli anglez-francez ishte e njohur për marrëdhënien e saj personale dhe artistike me kantautorin Serge Gainsbourg, duke regjistruar me të këngën ikonë “Je T’aime…moi non plus”.

Ajo gjithashtu frymëzoi çantën Birkin të Hermès, e cila është e njohur në mbarë botën.

Birkin ka lindur në Londër, por gjeti famë duke kënduar në frëngjisht, duke u zhvendosur atje në vitet 1970.

Marrëdhënia e saj me Gainsbourg e bëri atë të njohur ndërkombëtarisht pas këngës së tyre hit “Je t’aime… moi non plus”, të cilën ai e shkroi fillimisht për ish të dashurën Brigitte Bardot.

Presidenti francez Emmanuel Macron e përshkroi Birkin si një “ikonë franceze” dhe një “artiste të plotë” që “na lë trashëgim melodi dhe imazhe që nuk do të na lënë kurrë”.

Birkin dhe Gainsbourg ishin së bashku për 12 vjet, por mbetën miq pas ndarjes së tyre, me Gainsbourg – i cili ishte 18 vjet më i madh se Birkin.

Çifti kishte një vajzë, Charlotte Gainsbourg, e cila është një aktore dhe këngëtare e vlerësuar me çmime.

Marrëdhënia e tyre është përshkruar shpesh si “e trazuar”, dhe Birkin shkroi për dhunën midis të dyve në ditarët e saj të vitit 2020, si dhe sfidat e alkoolizmit të Gainsbourg.

Por ajo mbronte shpesh njeriun me të cilin u lidh aq ngushtë – duke përfshirë akuzat e një këngëtari që ai ishte një “ngacmues” në një intervistë në Times në 2020 – dhe vazhdoi të promovonte punën e tij shumë kohë pas vdekjes së tij në 1991.

E pyetur nga e njëjta gazetë për stilin e tyre të jetesës vitin e kaluar, ajo tha: “Nuk e di sa e lehtë ishte për fëmijët që të kishin një nënë lakuriq nëpër revista dhe një baba që digjte kartëmonedha 500 frangash.“

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF