KreuStil Jetese

Dhjetëra mijëra të evakuuar pasi zjarri ka dalë jashtë kontrollit në ishullin spanjoll të Tenerife

Dhjetëra mijëra të evakuuar pasi zjarri ka dalë jashtë

TENERIFE, Ishujt Kanarie, Spanjë, 19 gusht-Mijëra njerëz të tjerë u evakuuan nga shtëpitë e tyre në ishullin spanjoll të Tenerife të shtunën pasi një zjarr i egër që shpërtheu në veri të ishullit mbeti jashtë kontrollit, por flakët deri tani shmangen zonat kryesore turistike.

Shërbimet e urgjencës në Ishujt Kanarie thanë se më shumë se 26,000 njerëz ishin evakuuar të shtunën pasdite, sipas vlerësimeve të përkohshme, një rritje e mprehtë nga 4,500 të premten. Rreth 11 qytete janë prekur tani.

Flakët e forta ndezën qiellin gjatë natës dhe të shtunën u panë helikopterë duke hedhur ujë në zonat afër shtëpive ku tymi dilte në ajër.

Zjarri shpërtheu të mërkurën në një park kombëtar malor rreth vullkanit Mount Teide – maja më e lartë e Spanjës – mes motit të nxehtë dhe të thatë.

Më shumë evakuime u urdhëruan të shtunën në mëngjes për shkak të përkeqësimit të motit gjatë natës, duke përfshirë një rritje të temperaturave dhe erëra më të forta, tha udhëheqësi rajonal Fernando Clavijo në një konferencë për shtyp.

Ai tha se tymi i dendur po pengonte përpjekjet për të shuar zjarrin.

Rreth 5,000 hektarë (12,000 hektarë) janë djegur deri më tani me një perimetër prej 50 km (30 milje).

Zjarri ishte në një shkallë që nuk është parë kurrë më parë në Ishujt Kanarie, u tha gazetarëve presidentja e Këshillit të Tenerife, Rosa Davila.

Ajo tha se prioriteti ishte “mbrojtja e jetëve të njerëzve”.

Zjarri nuk ka shkatërruar asnjë shtëpi deri më tani, shtoi ajo, duke cituar brigadën e zjarrfikësve.

Në La Victoria, në veriperëndim të ishullit, disa njerëz që ishin evakuuar po merrnin ndihmë mjekësore.

“Një natë para se të mbërrinim, kaluam shumë keq. Gjithçka po digjej… çatitë ishin plot (me hi),” i tha Reuters Paulina Fernandez, 58 vjeç.

Një shqetësim i madh për shumë të evakuuar ishin kafshët e tyre. Disa u detyruan t’i linin në shtëpi, ndërsa pamjet e Reuters treguan të tjerët duke i çuar kuajt e tyre drejt sigurisë.

Zonat e njohura turistike të ishullit deri më tani kanë mbetur të paprekura dhe dy aeroportet e tij kanë funksionuar normalisht.

Vapa përvëluese dhe moti i thatë këtë verë kanë kontribuar në zjarret jashtëzakonisht të rënda në Evropë, duke përfshirë ishullin La Palma të Spanjës në korrik dhe Kanada. Zjarret në ishullin Maui të Hawait në fillim të këtij muaji vranë më shumë se 110 njerëz dhe shkatërruan qytetin turistik historik të Lahaina.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës ka çuar në ngjarje më të shpeshta dhe më të fuqishme të motit ekstrem.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF