KreuStil Jetese

Spanja fiton për herë të parë Kupën e Botës për femra duke mposhtur Anglinë në Sydney

Spanja fiton për herë të parë Kupën e Botës

Spanja u bë skuadra e parë evropiane që fiton Kupën e Botës për femra që nga Gjermania në vitin 2007.

Spanja ka fituar titullin e saj të parë në Kupën e Botës për femra më pak se një vit pas një rebelimi të lojtarëve, duke mbajtur kundër Anglisë 1-0 të dielën pas golit të Olga Carmona në pjesën e parë.

Fitorja e bëri La Roja skuadrën e parë që mban titujt e botës nën-17, nën-20 dhe për të moshuarit në të njëjtën kohë – dhe fituesja e pestë në nëntë edicione të Kupës së Botës për Femra. Spanja dhe Gjermania janë tani dy kombet e vetme që fitojnë turneun e meshkujve dhe të femrave.

Në bilbilin e fundit, lojtarët spanjollë u grumbulluan me njëri-tjetrin para portës. Ata vallëzuan në fushë deri në prezantimin e trofeut, ku puthën trofeun dhe ngritën krahët në triumf, ndërsa shkëlqimi i artë ra nga lart.

Luaneshat po përpiqeshin të rikthenin Kupën e Botës në Angli për herë të parë që nga viti 1966, por dështuan para 75,784 shikuesve në finalen në Stadium Australia.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF