KreuStil Jetese

7 vendet më të mira për të vizituar në shkurt të vitit 2020

Los Cabos, Meksikë

Nëse jeni duke kërkuar rreze dielli në Shkurt, vizita në Meksikë është një ide e shkëlqyer. Ju rekomandojmë të udhëtoni në Los Cabos, një nga destinacionet më të njohura të pushimeve meksikane. Los Cabos është destinacioni i përsosur nëse jeni të interesuar të shikoni balenat, dhe shkurti është sezoni kulminant për këtë aktivitet.

Moti nuk është mjaft i ngrohtë për not, por është i përsosur për të eksploruar zonën. Shkoni në jug dhe vizitoni Fundin e Tokës (El Arco) – formacioni i famshëm i shkëmbinjve, i vendosur në mes te Playa del Amor dhe Playa del Divorcio. Ky është një vend veçanërisht romantik – do të shihni shumë çifte që enden përreth dhe admirojnë muzgun e mrekullueshëm. Përveç mrekullive natyrore, sigurohuni që të shikoni klubet, restorantet dhe qendrat estetike te  famshëm të Cabo.

Gjenevë, Zvicër

Gjeneva është një qytet i mrekullueshëm në një vend të mrekullueshëm – Zvicër. Shtrihet në Liqenin e Gjenevës, është i rrethuar nga Alpet, të cilat krijojnë sfondin e përsosur dhe e bëjnë këtë qytet edhe më të bukur. Ky destinacion romantik bëhet edhe më ëndërrimtar gjatë dimrit, kur duket si një qytet përrallash. Nëse jeni vërtet për një destinacion përrallë , duhet të dini se ka mjaft kështjella afër qytetit, të cilat ia vlen t’i vizitoni. Të gjitha keto janë lehtësisht të arritshme me një tren – dhe udhëtimet me tren janë kaq magjike kur janë jashtë eshte dimer dhe  dëborë.

Vizitoni kështjellën Chillon të vendosur në një ishull të vogël në Liqenin e Gjenevës – një kështjellë madhështore me mure të trasha, kulla vrojtimi, një rrugëdalje dhe birucat drejtpërdrejt nga legjendat. Të eksplorosh Qytetin e Vjetër të Gjenevës është e domosdoshme – të ecësh ne rrugët e tij me kalldrëm, të admirosh ndërtesat e tij të mrekullueshme dhe të gjesh një dyqan ku mund të blesh çokollatën e famshme Zvicerane. Ngjisni kullat e Katedrales së Shën Pierrit për të marrë pamjen më të mirë të këtij qyteti të mahnitshëm.

Copenhagen, Danimarkë

Kryeqyteti danez është një nga qytetet më interesante në Evropë – ka një numër të pafundëm të gjërave për të parë dhe bërë atje. Vizitoni Kopshtet Tivoli për të shijuar parkun më të mirë të dëfrimit ndonjëherë, dhe një nga më të vjetërit, gjithashtu. Ky vend është veçanërisht magjik gjatë dimrit. Shëtisni poshtë shëtitores Langelinie dhe shikoni monumentin më të famshëm danez – statujën e Little Mermaid. Gjithashtu, duhet të shëtisni nëpër rrugën kryesore të këmbësorëve – Strøget . duke ju drejtuar në rrugët e ngushta të qytetit të vjetër. Vizitoni Nyhavn – Neë Harbour, një zonë historike ujore me anije të vjetra prej druri dhe shtëpi të gjata 400 vjeçare, ku jetonte Hans Christian Andersen.

Shkurti në Kopenhagë është mjaft interesant – ka disa festivale të lezetshme të mbajtura në këtë periudhë kohe. E preferuara jonë mund të jetë Festivali i Dritës së Kopenhagenit (1-24 shkurt), kur të gjitha ndërtesat dhe pikat kryesore të Kopenhagenit së bashku me 40 instalime të ndryshme të dritës,  sjellin dritën në qiellin e dimrit të qytetit. Në të njëjtën periudhë kohore, ekziston një tjetër festival i mahnitshëm – Vinter Jazz Festival, ku do të dëgjoni muzikantët me të mirë  të xhazit.

Venecia, Itali

Venecia është qyteti me shumë pamje piktoreske, jemi shumë të sigurt që bateritë e kamerës suaj (ose të telefonit) do të vdesin. Eshte vendosur në 117 ishuj me mbi 400 ura dhe ndërtesa të mahnitshme gotike – kështu që ju mund të imagjinoni se ka vërtet shumë për të parë. Eksploroni zemrën e Venedikut – Piazza San Marco dhe të gjitha pamjet që gjenden atje. Një nga më të bukurit është Bazilika e Shën Markut, është thjesht e bukur dhe kaq piktoreske. Shëtitni rrugët e ngushta të Venecias ose hipni në një gondolë dhe eksploroni Venecian nga kanalet e saj të shumta.

Venecia mund të jetë pak e ftohtë në shkurt, por ky është sigurisht një nga muajt më të mirë për të udhëtuar në këtë qytet italian. Ka kaq shumë kafene komode dhe trattorias ku mund të ngroheni dhe shijoni gjendjen shpirtërore të Venecias. Por një nga arsyet kryesore për të vizituar Venedikun në shkurt janë me siguri Carnevalet e mrekullueshme, te cilat sjellin jetë dhe ngjyra në këto ditë dimërore. Shkoni në Sheshin e Shën Markut dhe shihni maskat dhe kostumet më të bukura dhe admironi paradat si në rrugë ashtu edhe në kanale.

Zanzibar

Zanzibar, i njohur si “Spice Island” ndodhet në bregdetin lindor të Afrikës dhe ka klimën e përsosur gjatë gjithë vitit. Ky ishull është shtëpia e shumë plazheve të përsosura dhe ujërave të ngrohta tropikale. Përveç mrekullive natyrore, ajo ka një trashëgimi mjaft të pasur kulturore dhe historike. Ky vend unik në Tokë është një përzierje unike e kulturave, e ndikuar nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Portugalia, kështu që përgatituni për një eksplorim serioz të kulturës së Zanzibarit.

Byron Bay, Australi

Po kërkoni qytetet më të mahnitshme të plazhit? Byron Bay është një destinacion i tillë – një qytet bregdetar në Uellsin e Ri Jugor të Uellsit, Australi, i cili është një destinacion ëndërrash për serfistet pasionantë, me mendje shpirtërore, adhurues të spave, yoges, shpinës dhe të gjithë ata që kërkojnë një vend të këndshëm për t’u çlodhur dhe gjetur një paqe mendore.

Një nga markat më të famshme është Byron Bay Lighthouse, një nga feneret më të fuqishme të punës në Australi, i vendosur në Cape Byron. Eshtë vendi më lindor në Australi, kështu që është vendi ku mund të shihni lindjen e hershme të diellit. Byron Bay është i njohur edhe për perëndimin e diellit të tij, dhe gjërat që mund të përjetoni në këtë qytet bregdetar Aussie janë thjesht të mahnitshme.

Shën Petersburg, Rusi

Nëse jeni më shumë të provoni dimrin e vërtetë sesa të kërkoni plazhe të ngrohta, Shën Petersburg është vendi i duhur për ju. Shën Petersburg dhe lumi Neva i ngrirë duken si një përrallë e jetës reale në dimër (edhe kur festat e dimrit kanë mbaruar), një nga destinacionet më të bukura të periudhes se dimrit. Pamjet dhe kanalet e qytetit janë thjesht mahnitëse – ka kaq shumë gjëra për të parë. Ju duhet të vizitoni muzeun e Hermitatit, te rrethuar nga pallate dhe kopshte. Gjithashtu, sigurohuni që të kontrolloni Sheshin e Pallatit (i ngjashëm me Sheshin e Kuq në Moskë – lexoni më shumë në postimin tonë të mëparshëm në blog: “Një udhëzues i shpejtë për Moskën: 10 gjërat më të mira për të bërë në Moskë”), ku ndodhën ngjarjet kryesore historike , dhe ceremonitë e rëndësishme politike të mbajtur ende. Shëtisni rrugët e këtij qyteti të mrekullueshëm dhe  kanalet nëse merrni mundësinë.

Po, Rusia dhe është shumë e ftohtë, por jo aq e ftohtë sa  disa vende të tjera në Rusi. Zakonisht është midis 8 dhe 13 gradë Celsius nën 0, dhe në disa qytete të tjera, arrin në -40.

Pra, nëse po kërkoni për disa destinacione me diell apo një vend për mrekulli dimri, ka shumë vende për t’u vizituar në shkurt. Ne jemi të sigurt që thjesht nuk mund të presësh për këtë pushim, kështu që nuk mund të marrësh një vendim të gabuar. Thjesht paketoni çantat dhe kënaquni!

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF