KreuBusull

U vra gjatë xhirimeve të “Rust”; së shpejti dokumentar emocional për kineasten!

Kineastja e Rust, Halyna Hutchins, 42 vjeç, e cila u qëllua dhe u vra nga dora aksidentale e Alec Baldwin në xhirimet e filmit “Rust”, do të jetë subjekt i një dokumentari të ardhshëm. Projekti tashmë është ndezur nga bashkëshorti i Halyna, Matt Hutchins, sipas Variety. Regjisorja e nominuar për Emmy, Rachel Mason, (“Circus of Books”)  do të jetë në krye, ndërsa Julee Metz do të jetë si producente për Story Syndicate.

Filmi i plotë do të ketë akses ekskluziv në arkivat profesionale dhe personale të Halyna-s dhe “do të jetë një portret të fuqishëm të udhëtimit të Hutchins që nga rinia e saj që jetonte në një bazë të largët detare sovjetike dhe më pas në Kiev, Ukrainë, për t’u bërë një nga kineastet më të kërkuara”, thuhet në një njoftim për shtyp.

Dokumentari do të jetë një festë dhe nderim për zanatin e Hutchins ndërsa eksploron rrethanat në xhirimet e filmit “Rust”, me protagonist Alec Baldwin. Do të tregojë udhëtimin emocional të atyre që u përfshinë në përfundimin e filmit”, vazhdoi ai. “Halyna ishte në prag për të lënë një shenjë të qëndrueshme në kinema. Si regjisore, doja të bëja filma me të. Nuk mund ta imagjinoja kurrë se do të bëja një film për të”, shtoi Mason në një deklaratë.

“Bota humbi një artiste të madhe, por unë humba një mike. Fakti që shkëlqimi i saj si artiste u la në hije menjëherë nga rrethanat rreth vdekjes së saj, më dhemb thellë. Ky film na jep mundësinë të ndajmë humanitetin dhe talentin e saj me botën. Të përjetojmë rrugëtimin e bashkëpunëtorëve të saj që punojnë për të përfunduar punën e saj përfundimtare krijuese. Halyna ishte e destinuar për madhështi dhe ajo është ende”, tha ajo më tej.

Tags:

Home

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF