KreuBusull

Threads, rrjeti social që po bën namin pa mbushur 24 orë!

Threads, rrjeti social që po bën namin pa mbushur 24 orë!

Threads bëhet aplikacioni më i shkarkuar më shpejt, duke rritur zemërimin e Twitter.  Aplikacioni i ri i Instagram u shkarkua më shumë se 30 milionë herë në 16 orë. Twitter kërcënoi me veprime ligjore kundër rivalit të tij. Dy orë pasi shtypi butonin e lançimit të mërkurën në Threads, aplikacioni i ri i Instagram për biseda publike në kohë reale, Mark Zuckerberg postoi se më shumë se dy milionë njerëz kishin shkarkuar krijimin e tij të fundit.

Ky ishte vetëm fillimi.

Dy orë të tjera më vonë, pesë milionë njerëz kishin shkarkuar Threads. Të enjten në mëngjes, aplikacioni ishte shkarkuar më shumë se 30 milionë herë.  Në më pak se një ditë, Threads, i cili synohet si rival i Tëitter-it, duket se ka marrë kurorën si aplikacioni më i shkarkuar ndonjëherë. Ai e tejkaloi lehtësisht ChatGPT, chatbot, i cili u shkarkua një milion herë brenda pesë ditëve të tij të para. Threads është me një ritëm për të kaluar 100 milionë përdorues brenda dy muajsh, një arritje e arritur vetëm nga ChatGPT, sipas firmës analitike Similarëeb.

Disa nga përdoruesit më të ndjekur të Tëitter, si Ellen DeGeneres, Bill Gates, Shakira dhe Oprah Ëinfrey iu bashkuan menjëherë Threads dhe filluan të postojnë. Atmosfera ishte festive, me përdoruesit që shkruanin mesazhe mirëseardhjeje dhe shprehnin dëshirën për të lexuar postimet e njëri-tjetrit.

Tags:

Home Busull

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF