KreuStil Jetese

Simboli i bukurisë shqiptare feston ditëlindjen, sa vjeç mbushi Rajmonda Bulku!

Simboli i bukurisë shqiptare feston ditëlindjen, sa vjeç mbushi

Rajmonda Bulku e cila është një nga aktoret më të mëdha në kinematografinë shqiptare festoi ditëlindjen e pakkush mund ta besoje moshen e saj: Simboli i bukurise shqiptare mbushi 65 vjec, edhe pse nuk i tregon aspak!

E cilësuar si një nga aktoret më të bukura shqiptare dhe e pakurorëzuar ‘miss’, Rajmonda Bulku ka vazhduar te ruaje hijeshine e saj edhe pse tashme 65 vjece gjyshe për herë të katërt.

Rajmonda Bulku hyri ne rrugen e kinematografise kur ishte fare e re. Nxënëse në vitin e tretë te shkolles se mesme, ajo debutoi ne 1976 ajo debutoi në filmin ‘Dimri i fundit’. Pas perfundimit te gjimnazit, nis punë si montazhiere në Kinostudio “Shqipëria e Re” e më tej ndjek studimet në Institutin e Lartë të Arteve, ku diplomohet në degën e dramës në vitin 1985.

Pas diplomimit Rajmonda u emerua në Teatrin Kombëtar ku ka interpretuar ne shumë role kryesore, megjithate famen e vertete ia sollen rolet në filma.

Ajo shenon mbi 20 role në filma dhe plot të tjerë në teatër, e është nderuar me disa çmime. Pervec aktrimit, Bulku u be per disa kohe edhe politikës e u perfshi edhe ne lëvizjen studentore të dhjetorit.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF