KreuCelebrity

Evakuohet Muzeu i Luvrit pas një kërcënimi!

Evakuohet Muzeu i Luvrit pas një kërcënimi!

Muzeu i Luvrit në Paris i ka evakuuar të gjithë vizitorët dhe stafin, dhe është mbyllur në paraditen e së shtunës, pas mberritjes së një kërcënimi me shkrim.

Evakuohet Muzeu i Luvrit pas një kërcënimi!

Zyrtarë të muzeut kanë thënë se rasti lidhet me vendimin e Qeverisë franceze për ta rritur nivelin e sigurisë, pas sulmit të së premtes në një shkollë, ku një mësues mbeti i vrarë gjate nje sulmi me thikë dhe dy persona tjerë janë plagosur.

Shërbimi për Komunikime i Muzeut të Luvrit tha se atje nuk pati asnje te lenduar sot dhe nuk është raportuar për ndonjë incident.

Policia në Paris ka nisur menjehere hetime për rastin.

Qeveria franceze e rriti me 7.000 vete numrin e forcave të sigurisë në vend, pas sulmit të së premtes. Ajo  është e shqetësuar edhe për ndikimin që do të mund të ketë në Francë lufta mes Izraelit dhe Hamasit.Muzeu i Luvrit, në të cilin vizitorët mund ta shohin Mona Lizën, mirëpret 30 – 40.000 vizitorë në ditë.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF