KreuCelebrity

Humbi 40 kilogramë/ Transformimi i Christina Aguilera: zbulohen sekretet e saj!

Humbi 40 kilogramë/ Transformimi i Christina Aguilera: zbulohen sekretet e

Christina Aguilera "urrente të qenit super e dobët" kur u shfaq për herë të parë në skenën muzikore në vitet 1990. “Mendoj se të gjithë kemi ditët tona të mira dhe ditët tona të këqija në mënyrën se si ndihemi për veten tonë”, tha 42-vjeçarja më parë për Health. "Duke hyrë në këtë biznes, e urreja të isha super i dobët. Pasi mbusha 21 vjeçe, fillova të shëndoshesha pak dhe kjo gjë më pëlqente”.

Humbi 40 kilogramë/ Transformimi i Christina Aguilera: zbulohen sekretet e

Këngëtarja e "Dirrty" është dukur gjithmonë super në formë, por pas lindjes së djalit të saj, Max, tani 15 vjeç, në vitin 2008 – Christina është gjithashtu nënë me vajzën, Summer, nëntë vjeçe, të cilin e ndan me të fejuarin, Matthew Rutler, 38 – pesha e saj trupore ndryshoi.

Dy vjet më vonë, ajo humbi një shumë kilogramë për rolin e saj në filmin e vitit 2010, 'Burlesque', por pas divorcit nga kompozitori i muzikës, Jordan Bratman, 46 vjeç, në të njëjtin vit, pesha e saj pësoi luhatje përsëri. Në vitin 2013, Christina humbi 40 kilogramë dhe e ka ruajtur humbjen e saj në peshë përmes një diete të shëndetshme, të ekuilibruar dhe një regjimi të fuqishëm ushtrimesh.

Thuhet se Christina humbi 40 kilogramë në vitin 2013 duke kufizuar marrjen e saj të përditshme të ushqimit në 1600 kalori, një regjim i pasur me bimë që përfshin të hahet çdo ditë fruta dhe perime me ngjyra të ndezura, duke përfshirë patate të ëmbla, brokoli, mango, boronica, domate dhe speca.

Humbi 40 kilogramë/ Transformimi i Christina Aguilera: zbulohen sekretet e

Christina duket se ka rregulluar zakonet e saj të të ngrënit me kalimin e viteve dhe është më e fokusuar në konsumimin e ushqimeve të pastra, të plota dhe kufizimin e sheqerit, duke zbuluar në vitin 2020 se ajo ka hequr dorë nga dietat. “Unë nuk jam duke mbajtur dietë, kalojeni atë”, tha ajo për L'Officiel Italia.

Ajo shtoi: "Secili prej nesh është një individ dhe njerëzit ju gjykojnë bazuar në dallimet tuaja, në atë që ju bën unik. Ju duhet ta pranoni atë bukuri". Mësohet se Christina hante ushqime të bazuara në një ngjyrë specifike çdo ditë - e kuqe, e verdhë, portokalli, jeshile, e bardhë, për shembull - të njohura për përfitimet e tyre anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Në ditët që hante vetëm ushqim portokalli, ajo mund të merrte nga frutat dhe perimet, duke përfshirë karotat, patatet e ëmbla dhe kunguj. Në ditët e ushqimit të gjelbër, Christina mund të hante brokoli, lakër, lakër jeshile, spinaq dhe lakër Brukseli.

Humbi 40 kilogramë/ Transformimi i Christina Aguilera: zbulohen sekretet e

Krahas dietës së saj të ekuilibruar, Christina është shumë aktive dhe i pëlqen stërvitjet duke përfshirë joga, boks, stërvitje forcash dhe ushtrime kardio. Në të kaluarën, ajo ka punuar me trajnerin e famshëm, Tee Sorge, për të rritur metabolizmin e Christina për të maksimizuar djegien e kalorive.

Teksa këngëtarja ka patur luhatje në peshë ndër vite, ajo ka qenë gjithmonë “e sigurt” në trupin e saj. "Të jesh shumë e dobët apo të jesh e mbushur, gjithmonë kritikohesh", i tha ajo Marie Claire. “Është zhurma që e bllokoj automatikisht”, shtoi ajo. "Unë e dua trupin tim... Unë kam disa tipare fizike që i favorizoj mbi të tjerët. Të gjithë kemi zonat tona më të mira".

Christina vazhdoi: "Ajo që i duket mirë një personi, mund të mos duket mirë në një lloj tjetër trupi. Më ndodh të jem shumë e sigurt në trupin tim. Duhet kohë për të arritur në atë vend, por gjithçka ka të bëjë me të përqafuarin e vetes dhe trupin tuaj”.

 

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF