KreuStil Jetese

3 erëzat ‘magjike’ që shkrijnë dhjamin rreth belit!

3 erëzat ‘magjike’ që shkrijnë dhjamin rreth belit!

Mënyra më e mirë për të qenë në formë është duke ngrënë sa më shëndetshëm dhe në porcione të vogla. Kur vjen fjala tek ushqimet e ushqime të shëndetshme, jane tre erëza cudiberese, te cilat nëse konsumohen në mënyrën e duhur shkrijnë dhjamin dhe kilogramët e tepërt.

1.Piperi i zi

Të gjithëve ju ka ndodhur të teshtini pasi keni nuhatur piper të zi. Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, kjo ndodh sepse piperi i zi ka në përmbajtjen e tij piperinë, një ndër aleatët më të mirë për të rënë nga pesha. Sipas një studimi të Sejong University piperina parandalon formimin e kolesterolit të keq, ndihmon trupin të përthithë sa më mirë ushqimet dhe t’i tresë ato me lehtësi, shkrin dhjamin rreth belit dhe ijeve, si dhe parandalon oksidimin e enëve të gjakut.  Niseni mëngjesin me këtë pije : 200 ml ujë i vakët, 1 lugë çaji piper i zi dhe 1 limon i shtrydhur. Do të vini re ndryshime të menjëhershme që javën e dytë.

2.Xhinxheri

Xhinxheri ka në përmbajtjen e tij xhinxherolë, vajëra eseciale që kanë efekte antibakteriale, antipiretike (ulin temperaturën e trupit) dhe antiinflamatore. Mineralet dhe vitaminat të gjendura në rrënjën e xhinxherit, stimulojnë enzimat e tretjes, nxisin metabolizmin të djegë kaloritë e tepërta dhe ju ndihmojnë të humbni peshë.

3.Kanella

Kanella ju jep një shije fantastike ëmbëlsirave dhe biskotave, ju jep jetë edhe luleve ,si dhe ju ndihmon të bini nga pesha. Kanella është e pasur me hekur, kalcium, fribra dhe mangan. Këto minerale ndihmojnë në parandalimin e kolesterolit të keq, nxisin sistemin tretës, ju japin ndjesinë e ngopjes dhe djegin kaloritë.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF