KreuStil Jetese

Provoni reduktimin e njollave të diellit në lëkurë me përbërës natyralë!

Provoni reduktimin e njollave të diellit në lëkurë me

Keni njolla pigmentimi ose njolla në fytyrë dhe dëshironi t’i largoni ato? Ju mund ta bëni këtë në mënyrë natyrale duke përdorur përbërës nga kuzhina juaj, thote Telegrafi. Për këtë do t’ju duhet majdanoz dhe limon ose uthull molle. Lengu i pergatitur me to redukton shfaqjen e njollave pigmentuese dhe njollave dhe e bën tenin të njëjtë.

Majdanozi është i pasur me vitamina dhe minerale dhe përmban vajra esencialë me përmbajtje të lartë të kaliumit dhe manganit. Mjekët shpesh e kanë sugjeruar si një kurë për ethet, sëmundjet e veshkave, sëmundjet e traktit urinar, diabetin, inflamacionin e syve dhe madje edhe impotencën.

Në botën e bukurisë, gjethi i majdanozit është i njohur prej shekujsh për vetitë zbardhuese dhe rigjeneruese. Ai rregullon skuqjet, acarimet dhe ënjtjet e ndryshme, por edhe tonifikon lëkurën. Gjeneratat e vjetra e përdornin edhe kundër rrudhave, madje edhe rreth syve.

Lengun do ta përgatisni duke hedhur 200 ml ujë të vluar mbi majdanozin e grirë dhe duke e zier në zjarr të ulët për 15 minuta. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Më pas kullojeni dhe shtoni një lugë çaji lëng limoni ose uthull molle. Hidheni në një shishe qelqi dhe mund ta ruani në frigorifer për 5-6 ditë dhe e perdorni duke e vendosur mbi njollat.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF