KreuStil Jetese

Mbushi plot 114 vjeçe; gruaja ndan dy sekrete për të jetuar gjatë!

Mbushi plot 114 vjeçe; gruaja ndan dy sekrete për të jetuar

Elizabeth Francis, e cila ka festuar 114-vjetorin e saj së fundmi, thotë se çelësi për të jetuar gjatë është të hash gjithçka.

Elizabeth Francis, lindi në vitin 1909, në të njëjtin vit kur William Howard Taft u bë presidenti i 27-të i Shteteve të Bashkuara. Ajo ka bërë histori duke qenë gruaja më e vjetër në historinë e Teksasit.

Megjithëse në moshë shumë të thyer, ajo është ende vitale dhe po aq e zgjuar sa ishte në vitet e rinisë. “Unë jam shumë, shumë e re. Më shiko, unë jam si një zog, e vogël, e vogël”, tha ajo për stacionin ABC.

Zonja Françesku festoi ditëlindjen e saj historike me pesë breza të familjes së saj dhe disa miq të ngushtë. Megjithatë, Françesku, e cila ishte nëntë vjeç kur pandemia e “gripit spanjoll” të vitit 1918 përfshiu botën, tha gjithashtu se ajo preferon të kultivojë fruta dhe perime dhe gatuan në shtëpi në vend që të hajë ushqim të shpejtë.

Më shumë se 90 000 njerëz që jetojnë aktualisht në Shtetet e Bashkuara sot janë mbi 100 vjeç, më shumë se dyfishi i asaj që ishte rreth njëzet vjet më parë.

Në fakt, njerëzit po jetojnë shumë më gjatë se kurrë më parë, saqë ekziston një kategori e re njerëzish të quajtur “mbi qindvjeçarë”, domethënë, njerëz që janë 110 vjeç e lart, dhe Elizabeth Francis është një prej tyre.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF