KreuCelebrity

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

David Beckham është një emër sinonim i përsosmërisë së futbollit dhe ka arritur statusin legjendar si në fushë ashtu edhe jashtë saj. Superylli anglez 48-vjeçar ka bërë një rrugë të gjatë nga fillimet e tij në Londrën Veriore dhe tani ka një vlerë neto personale të raportuar prej mbi 450 milionë dollarë, ndërsa ai vazhdon të lërë gjurmë të pashlyeshme në botën e sportit dhe biznesit.

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

Dhe ndërsa karriera e tij e shkëlqyer si lojtar mund të ketë përfunduar në vitin 2013, rrugëtimi i tij drejt suksesit financiar sapo kishte filluar. Udhëtimi i David Beckham drejt famës filloi me klube të fuqishme si Manchester United dhe Real Madrid, ku ai shfaqi talentin e tij të jashtëzakonshëm. Ai gjithashtu ishte kapiten i kombëtares angleze në më shumë se gjysmën e paraqitjeve të tij për Three Lions, të cilat u shtrinë në tre kupa të ndryshme botërore.

Karriera e Beckham kulmoi me magjepsjet me LA Galaxy, AC Milan dhe Paris Saint-Germain përpara se të tërhiqej nga futbolli profesionist. Në kohën kur u largua nga fusha, Beckham kishte fituar 800 milionë dollarë, duke e bërë atë një nga sportistët më të paguar të kohës së tij. Pjesa më e madhe e të ardhurave të tij erdhi nga pagat e tij në klub dhe marrëveshjet fitimprurëse të miratimit me markat e njohura si Armani, Gillette, PepsiCo dhe Adidas. Shpirti sipërmarrës i David Beckham nuk u dobësua pas daljes në pension të tij. Ai kaloi pa probleme në botën e biznesit, duke themeluar DB Ventures në 2014.

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

Kjo sipërmarrje u bë qendra për aktivitetet e karrierës së Beckham pas futbollit, duke përfshirë miratimet me marka si Adidas, Tudor Watches dhe markën e tij të uiskit, Haig Club. Në mars 2022, Beckham bëri një lëvizje të rëndësishme duke shitur 55% të DB Ventures te Authentic Brands Group, një marrëveshje që vlerësohet t'i sjellë atij mbi 230 milionë dollarë.

Në vitin 2014 ai ushtroi opsionin e kontratës së tij Galaxy/MLS nga 2007 për të filluar një ekskluzivitet të Major League Soccer (MLS), Inter Miami. Skuadra iu bashkua MLS-së në vitin 2020 dhe që atëherë ka parë rritje me ardhjen e Lionel Messit në fillim të këtij viti duke rritur ndjeshëm vlerën e saj në rreth 1.3 miliardë deri në 1.5 miliardë dollarë deri në vitin 2024.

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

Suksesi financiar i David Beckham theksohet më tej kur marrim parasysh pasurinë e tij të kombinuar me gruan e tij, Victoria Beckham. Çifti i fuqisë krenohet me një pasuri marramendëse prej 514 milionë dollarësh, sipas Listës së Pasur të Sunday Times. Ndërsa pasuria personale neto e Davidit vlerësohet në rreth 450 milionë dollarë, pasuria neto e Victoria është afërsisht 70 milionë dollarë.

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

Victoria Beckham, një ish-Spice Girl e kthyer në ikonë të modës, ka bërë përparime të rëndësishme në vetvete. Etiketa e saj e modës, "Victoria Beckham", ka parë një rritje të jashtëzakonshme, me të ardhurat vjetore që janë rritur me 42% në 71 milionë dollarë deri në fund të 2022.

Victoria dhe David u takuan në vitin 1997 gjatë një ndeshje futbolli dhe u martuan më 4 korrik 1999 në Irlandë. Pritja e dasmës së tyre u përfol se kushtoi më shumë se 825 mijë dollarë. Të dy Beckham-ët kanë shfrytëzuar talentin dhe shpirtin e tyre sipërmarrës për të ndërtuar karriera të suksesshme përtej pretendimeve të tyre fillestare për famë.

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

Çifti ka krijuar gjithashtu një portofol mbresëlënës të pasurive të paluajtshme në mbarë botën që kap vlerën e 88 milionë dollarëve. Prona më e shtrenjtë e familjes është shtëpia e tyre 37 milionë dollarëshe në Londër në Holland Park. Ata gjithashtu zotërojnë një apartament në Miami, Florida, një shtëpi në fermë në Cotswolds dhe dy shtëpi në Dubai, duke përfshirë një apartament në Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në botë.

Kush është më i pasur Victoria apo David Beckham?

Familja e çiftit përfshin katër fëmijë: Brooklyn (24), Romeo (21), Cruz (18) dhe Harper (12).

 

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF