KreuFashion

Si e frymëzoi aktorja Jane Birkin markën Hermes për çantën ikonike!

Si e frymëzoi aktorja Jane Birkin markën Hermes për

Birkin nga Hermès, çanta e përjetshme e lindur nga një takim i rastësishëm me këngëtaren dhe aktoren me të njëjtin emër. E punuar me dorë në Francë nga materiale luksoze, çdo Birkin mishëron elegancën dhe ngjall pritje të ethshme për të gjitha klientet që porosisin çantën ikonike.  Me siluetën e saj të dallueshme dhe prestigjin e pakrahasueshëm, Birkin është bërë një thesar i modës i lakmuar në mbarë botën.

Në vitin 1984, në bordin e një fluturimi nga Parisi në Londër, këngëtarja-aktorja Jane Birkin u takua me Jean-Louis Dumas, në atë kohë President i Hermes. Jane, në atë kohë një nënë e re, shfrytëzoi rastin për të shprehur nevojën e saj për një çantë praktike por elegante për të mbajtur gjërat e saj dhe ato të vajzës së saj Charlotte.

I intriguar, Dumas i kërkoi asaj të dizenjonte çantën e saj ideale, të cilën ai do ta krijonte më vonë për të. Kështu lindi Birkin e famshme, e cila që atëherë është kthyer në një nga çantat më të lakmuara në botë. E bërë tërësisht me dorë në Francë, çdo Birkin kërkon nga 18 deri në 25 orë punë nga një mjeshtër i përkushtuar, i cili shton nënshkrimin e tij. Çanta është e disponueshme në një shumëllojshmëri materialesh luksoze, duke përfshirë lëkurën e lopës, lëkurën e viçit, strucin dhe krokodilin, duke ju ofruar fansave të Hermès një shumëllojshmëri zgjedhjesh.

Birkin jo vetëm që tërheq të famshëm si Victoria Beckham, por është gjithashtu i lakmuar nga adhuruesit e modës në mbarë botën. Ekskluziviteti i saj përforcohet nga një listë pritjeje për blerjen e saj, për shkak  kërkesës së lartë. Çdo çantë Birkin është bërë kështu një thesar i kërkuar. Përtej statusit të tij si një aksesor mode, Birkin mishëron përsosmërinë e mjeshtërisë Hermès.

Ai përfaqëson një investim të çmuar, vlera e tij rritet me kalimin e kohës. Birkin kapërcen tendencat kalimtare për t’u bërë një ikonë e përjetshme, sinonim i elegancës dhe rafinimit. Më shumë se një çantë dore, Birkin nga Hermès është një simbol i luksit dhe ekskluzivitetit.

Sa i përket çmimit të çantave Birkin ato variojnë nga  8500 dollarë në 300.000 dollarë dhe kjo është çanta më e shtrënjtë në historinë  e modës.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF