KreuCelebrity

Ju kujtohet Borëbardha? Si duket ajo sot!

Ju kujtohet Borëbardha? Si duket ajo sot!

Zeynep Degirmencioglu quhet aktorja e cila interpretoi olin e ”Borëbardhës” në filmin turk me të njëjtin titull në vitin e largët 1970 dhe Hirushen një vit më vonë.

Ju kujtohet Borëbardha? Si duket ajo sot!

Filmi që i mblodhi të gjithë pas ekranit, fëmijë e të rritur, ka mbetur një prej sukseseve të pazëvendësueshme të kinemasë turke që, për vite me radhë, ka spikatur me personazhe që u rezistojë të gjitha kohëve.

Ju kujtohet Borëbardha? Si duket ajo sot!

Por ku është sot Borëbardha e famshme? Zeynep Degirmencioglu e lindur me 12 shtator 1954 në Stamboll. Ishte vetëm një vjeҫ kur doli për herë të parë në ekran, një fëmijë mjaft tërheqës për sytë e publikut, kujton Express. Filmi i saj i parë, “Papatya” i krijoi asaj imazhin e nje aktoreje te mrekullueshme filmi për fëmijë. Më vonë spikati edhe me rolet e tjera në filmat “Duvaklı Göl” dhe “Fırtına”. Në vitin 1960 ajo luajti në filmin “Ayşecik”. Personazhi i Ayşecik, e ëmbël, vajze naive u bë shumë e famshme me këtë rol. Më vonë, mori pjesë edhe në filma kur ishte e rritur, derisa luajti dy rolet që njihen edhe nga publiku shqiptar, “Borëbardha dhe 7 xhuxhat” dhe “Hirushja”.

Ishte vetëm 20 vjeç kur Zeynep u tërhoq nga aktrimi dhe hyri në një fushë tjetër, biznes.

Sot, në moshën 69-vjeҫare vijon të jetë një zonjë e pashme dhe e suksesshme në biznes. Ka dy vajza dhe është grua e ve.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF